Kovászna megye – 305 ezer euróval több pénz a látogatási központra

Már három héten belül eldőlhet a Rétyi Nyír és az Uzon – Szentivánlaborfalvi Tavak Látogatási Központ létesítéséről szóló pályázat sorsa – jelentette be Demeter János, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke.

A január 21-én, csütörtökön tartott rendkívüli tanácsülésen a megyei önkormányzati testület egyöntetűen támogatta a látogatási központ projektjének módosítását. Az Európai Unió Környezetvédelmi Operacionális Programjából finanszírozott pályázat leadási határideje január 25. Mint ismeretes, Kovászna Megye Tanácsa az elmúlt év során több döntéssel is támogatta a látogatási központ létesítését, ezen határozatok módosítását azonban a pályázási feltételek megváltozása tette szükségessé.

A központ létrehozásához szükséges környezeti hatástanulmány értelmében módosult az ingatlan ivóvíz ellátásáról, illetve szennyvízének elvezetéséről gondoskodó rendszer terve. Az eredeti elképzelés szerint a vízellátásról saját kút, a szennyvízről pedig saját ülepítő gondoskodott volna. Az ingatlan azonban természetvédelmi övezetben helyezkedik majd el ezért, a környezetvédelmi szempontokat figyelembe véve, Kovászna Megye Tanács úgy döntött, hogy Réty község víz és csatornahálózatára csatlakoztatják a központot. A beruházás értéke ezzel 305 ezer euróval nő, amelyet Európai Uniós forrásokból állnak.
Újdonság a természeti értékeket bemutató kiállítás kibővítésének terve is, amely interaktív módon, modern technikai felszerelések segítségével nyújtana teljes képet a védett övezet és Kovászna megye élővilágáról is.

2010. január 21.
http://erdely.ma

Marosvásárhelyen megbüntették a Zöld Székelyföld önkénteseit

A Zöld Székelyföld Egyesület szervezésében szombaton délelőtt 10 órától használtolaj-gyűjtés zajlott Marosvásárhelyen.

Nincs más út, csak a bánya?

A verespataki műemlék épületeket nem lehet megmenteni másképp csak ha elindul a verespataki bányában a kitermelés – nyilatkozta a Paprika Rádiónak Moscu Katalin építész, a tegnap átadott verespataki épület restaurátora.

Élre állnak a magyarok

Február 19-én rendezi meg a II. Magyarországi Klímacsúcsot a Klíma Klub. A konferenciát már most komoly érdeklődés övezi, hiszen a tavalyihoz hasonlóan idén is a politikai, gazdasági és tudományos szféra legjelentősebb képviselői alkotnak véleményt az éghajlatváltozásról és a fenntartható fejlődésről.

Energiát spórolni tanítják az alacsony jövedelműeket Hargita megyében

Mentalitásváltást kívánt elérni a Hargita Megye Tanácsa Energiatakarékossági Közszolgálata, ezért olyan kampányba kezdenek, amely a megyében működő szociális tevékenységet folytató szervezetek bevonásával hasznos energiahasználati tanácsokat kíván adni az alacsony jövedelmű lakosságnak.

Olajgyűjtés Csíkszeredában

Szombaton, február 20-án immár ötödik alkalommal fognak olajgyűjtést tartani Csíkszeredában.

Törpe-vízerőművek épülnek Hargita megyében

Hargita Megye Tanácsa felismerve a megújuló energiaforrások jövőbeni fontosságát egyre jobban és hatékonyabban szeretné kihasználni a megye sokrétű – biomasszából, vízi energiából, nap-, szél- és geotermális energiából álló – energiavagyonát, amiben a fogyasztók folyamatos és biztonságos energiaellátása mellett fokozott figyelmet fordít a környezetbarát energiatermelés népszerűsítésének is.

Összezárnak Verespatakért a zöld civilszervezetek

Elfogadhatatlannak tartják a természet- védő civilszervezetek, hogy a verespataki bányaprojekt újraértékelése szerepel a hivatalos kormányprogramban. Kovács Zoltán Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke elmondta: szerdán hetven zöld civilszervezet közös nyilatkozatban foglalt hivatalosan állást, a nemrég megjelent politikusi nyilatkozatokkal szemben.

Napenergiás közvilágítás Algyógyon

500 napelemmel készül megoldani a városi közvilágítást Algyógy önkormányzata. Erre vonatkozó projektjét e hónap végén nyújtja be a Nyugati Régió fejlesztési ügynökségéhez (ADRV), egy 2,7 millió eurós támogatás elnyerése végett.

Zöldülnek a postaládák Székelyföldön

A Zöld SzékelyFöld Egyesület több mint egy éve indította a Környezetbarát posta- láda programját, melynek célja az egyre gyarapodó szórólap, reklámújság áradat megfékezése, legalábbis azon postaládák- ban, melyek tulajdonosai nem igénylik a színes papírlapocskákat.

Tiltakozás az atomerőmű ellen

Több mint 13 ezer személy írta alá azt a tiltakozó levelet, melyet a Greenpeace civilszervezet kezdeményezett a Romániában építendő atomerőmű ellen.