Törpe-vízerőművek épülnek Hargita megyében

Hargita Megye Tanácsa felismerve a megújuló energiaforrások jövőbeni fontosságát egyre jobban és hatékonyabban szeretné kihasználni a megye sokrétű – biomasszából, vízi energiából, nap-, szél- és geotermális energiából álló – energiavagyonát, amiben a fogyasztók folyamatos és biztonságos energiaellátása mellett fokozott figyelmet fordít a környezetbarát energiatermelés népszerűsítésének is.

A megyei önkormányzat 2009-ben ezért készítette el Hargita megye projektorientált gazdaságfejlesztési stratégiáját, amely három kiemelt szektorra összpontosított. Ezek egyike a megújuló energiaszektor fejlesztése és a Hargita megyei vízenergia-potenciál felmérése volt. Utóbbihoz a Magyar Villamos Művek szaktanácsai révén a törpe-vízerőművek létesítésére szolgáló legjobb megoldások és technológiák szerint a legmegfelelőbbnek ítélt típustervek is elkészültek.

Mivel a Hargita megyei folyóknak és patakoknak jelentős energiapotenciálja van, a szakértői vélemények alapján számos lehetséges helyszínt térképeztek már fel a megye gyors folyású, kellő vízhozamú folyóin, patakjain. Ilyen például a Maros Maroshévíz fölött, a Nagy-Küküllő Zetelaka alatt, a Kis-Küküllő Parajd fölött, a Kis-Beszterce Tölgyes alatt, az Úz és a Tatros a megyehatárnál, Kászon-patak Kászonaltíz alatt, illetve a Fiság-, a Mitács-, a Pisztrángos-, a Madaras- és Ivó-pataka. A törpe-vízerőművek létesítéséhez már megtették az első lépéseket is megyénkben. Erre urbanisztikai engedélyt kapott Csíkszentmárton, Kászonaltíz, Madaras–Dánfalva, Borszék–Bélbor–Holló, Tölgyes, Varság–Korond–Farkaslaka, Csíkszentdomokos, Máréfalva és Parajd. Különböző kivitelezési fázisban van a Madaras 1. (Pisztrángos-patakon), a Madaras 2. (Madaras-patakon), a varsági (Nagy-Küküllő), a csíkszenttamási (Olt), a Gyergyóholló 1. (Kis-Beszterce), a Gyergyóholló 2. (Holló-patak), az ivói, a zeteváraljai (Nagy-Küküllő), a fenyédi (Nagy-Küküllő), a kászonaltízi (Kászon-patak) és a gyimesi (Tatros) projekt. Engedélyt kapott a Vargyas-patakon, a Nagy-Homoródon és a Maroson – itt négy lehetséges helyszínt választottak ki – létrehozandó vagy már létrehozott törpe-vízerőmű is. A fent említett erőművek építési költségeiből Hargita Megye Tanácsa szintén jelentős részt vállalt.

2010. január 26.
http://erdely.ma

Marosvásárhelyen megbüntették a Zöld Székelyföld önkénteseit

A Zöld Székelyföld Egyesület szervezésében szombaton délelőtt 10 órától használtolaj-gyűjtés zajlott Marosvásárhelyen.

Nincs más út, csak a bánya?

A verespataki műemlék épületeket nem lehet megmenteni másképp csak ha elindul a verespataki bányában a kitermelés – nyilatkozta a Paprika Rádiónak Moscu Katalin építész, a tegnap átadott verespataki épület restaurátora.

Élre állnak a magyarok

Február 19-én rendezi meg a II. Magyarországi Klímacsúcsot a Klíma Klub. A konferenciát már most komoly érdeklődés övezi, hiszen a tavalyihoz hasonlóan idén is a politikai, gazdasági és tudományos szféra legjelentősebb képviselői alkotnak véleményt az éghajlatváltozásról és a fenntartható fejlődésről.

Energiát spórolni tanítják az alacsony jövedelműeket Hargita megyében

Mentalitásváltást kívánt elérni a Hargita Megye Tanácsa Energiatakarékossági Közszolgálata, ezért olyan kampányba kezdenek, amely a megyében működő szociális tevékenységet folytató szervezetek bevonásával hasznos energiahasználati tanácsokat kíván adni az alacsony jövedelmű lakosságnak.

Olajgyűjtés Csíkszeredában

Szombaton, február 20-án immár ötödik alkalommal fognak olajgyűjtést tartani Csíkszeredában.

Kovászna megye – 305 ezer euróval több pénz a látogatási központra

Már három héten belül eldőlhet a Rétyi Nyír és az Uzon – Szentivánlaborfalvi Tavak Látogatási Központ létesítéséről szóló pályázat sorsa – jelentette be Demeter János, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke.

Összezárnak Verespatakért a zöld civilszervezetek

Elfogadhatatlannak tartják a természet- védő civilszervezetek, hogy a verespataki bányaprojekt újraértékelése szerepel a hivatalos kormányprogramban. Kovács Zoltán Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke elmondta: szerdán hetven zöld civilszervezet közös nyilatkozatban foglalt hivatalosan állást, a nemrég megjelent politikusi nyilatkozatokkal szemben.

Napenergiás közvilágítás Algyógyon

500 napelemmel készül megoldani a városi közvilágítást Algyógy önkormányzata. Erre vonatkozó projektjét e hónap végén nyújtja be a Nyugati Régió fejlesztési ügynökségéhez (ADRV), egy 2,7 millió eurós támogatás elnyerése végett.

Zöldülnek a postaládák Székelyföldön

A Zöld SzékelyFöld Egyesület több mint egy éve indította a Környezetbarát posta- láda programját, melynek célja az egyre gyarapodó szórólap, reklámújság áradat megfékezése, legalábbis azon postaládák- ban, melyek tulajdonosai nem igénylik a színes papírlapocskákat.

Tiltakozás az atomerőmű ellen

Több mint 13 ezer személy írta alá azt a tiltakozó levelet, melyet a Greenpeace civilszervezet kezdeményezett a Romániában építendő atomerőmű ellen.